Kaardil on ka viipemakse funktsionaalsus mis teeb väikeste ostude tegemise veelgi kiiremaks ja mugavamaks.

Mis asi on viipemakse?

Viipemakse tähendab ostu eest tasumist ilma pangakaarti makseterminali panemata ja PIN koodi sisestamata.

Milline näeb välja viipemakse võimekusega pangakaart?

Tegemist on tavalise pangakaardiga, kuid teda eristab tähistatus vastava sümboliga.

Kuidas viipemakse funktsiooni aktiveerida või deaktiveerida?

Kui saate uue kaardi, on selle viipemaksed vaikimisi lubatud.

Võite oma kaardi viipefunktsiooni aktiveerida või lõpetada internetipangas. Avage menüüribal „Kaardid“ ning seejärel oma kaardi rea lõpus „Detailid“.

Kaardi üksikasjade hulgas näete lõiku „Viipefunktsiooni teave“, millele järgneb nupp „Muuda“, mis lubab või lõpetab viipemaksed.

Millal saab Eestis viipekaardiga maksma hakata?

Enamus Eesti pankasid hakkas viipekaarte väljastama 2016 aastast. 

Kuidas kasutada viipekaarti?

Viipemakse teostamiseks tuleb kaart panna terminali vastu. Ekraanil kuvatakse täiendavaid juhiseid ja infot makse õnnestumise kohta. Kui ostusumma ületab 50 eurot, on vaja sisestada PIN-kood, sõltuvalt makseterminali tüübist võib olla vajalik ka kaardi terminali sisestamine.

Kus saab teha viipemakseid?

Euroopas on enam kui miljon viipemakse võimekusega makseterminali, tänavu avatakse viipemakse tugi ka paljudes Eesti kauplustes, söögikohtades ja mujal. Eesmärgiks on tagada aastaks 2020 viipemaksete võimekus kõigis kaardimakseid vastuvõtvates seadmetes.

Kas viipekaardid on turvalised?

Viipekaardid on turvatud, kasutades kiibi ja PIN-i tehnoloogiat. Ilma PIN-koodi sisestamata saab Eestis teostada kuni 50-euroseid makseid.

Kas juhul kui ma viibin kassa läheduses või jalutan sellest mööda, võib juhtuda, et maksan soovimatult kellegi teise arve?

Ei, esiteks peab kaart makse tegemiseks olema makseterminalile lähemal kui 3 sentimeetrit. Teiseks tuleb kaarti terminal lähedal hoida kauem kui pool sekundit. Seega on sisuliselt makse teostamiseks vajalik kaardi asetamine terminali vastu, mööda jalutades kogemata makse tegemine võimalik ei ole.

Kas viipekaardi kaotamine või vargus tähendab, et minu teadmata saab teha piiramatult kuni 50-euroseid makseid?

Kuigi viipemakse tegemine võib tunduda väga lihtne, on kaardid kaitstud erinevate turvameetmetega. Peale mitut järjestikku viipemakset nõutakse PIN-koodi sisestamist ja olenevalt terminalist võib-olla ka kaardi sisestamist. Kui Sinu kontaktivaba kaart läheb kaduma või varastatakse, tuleb teatada panka. Kui klient teatab kaardi kaotamisest kiirelt, pole ta vastutav kaardi väärkasutuse eest. Riikides, kus kontaktivabad kaardid on kasutusele võetud, ei ole täheldatud kaardipettuste arvu kasvu.

Kas ma võin teha topeltmakse, kui mul on mitu viipemakse funktsionaalsusega pangakaarti?

Ei, makseterminalid ei võimalda topeltmakse teostamist. Ka mitte siis, kui nende lähiväljas on korraga rohkem kui üks viipekaart.