Pensionifondist raha välja võtmine on pikaajalise kogumise viljade nautimise aeg. II samba puhul tasub end aga juba kogumist alustades kurssi viia, millised reeglid ja tähtajad pensionifondide väljamakseid raamivad.

Pensionifondidest on mõistlik hakata raha kasutama siis kui seda vaja läheb. Igaks juhuks ei ole mõistlik raha välja võtta. Pensionifondidest raha väljavõtmine on iga pensionikoguja õigus, see ei ole kohustus.  Pensionifondidest saadava tulu eesmärk on kompenseerida sissetuleku vähenemist töövõime ja töökoormuse langedes või töölkäimisest loobumisel.

Hea on enne pensionifondi raha kasutamist mõelda sellele, kas täna on seda raha kõige rohkem vaja või on parem hoida oma sääste tuleviku tarbeks. Noorena on meil palju võimalusi, kuidas endale elatist hankida ja kuidas selle suurust mõjutada. Kõrgemas eas väga paljusid neist valikutest meil enam ei ole, kasvõi tasuvama ameti õppimine või töökoha vahetus.

Kui aga otsustada pensionikapitali kasutamise kasuks, siis on oluline teada reegleid, võimalusi, valikuid ja piiranguid. Tulge nõustamisele

Pensioni II samba fondidesse kogunenud vara  saab inimene hakata kasutama alles riikliku vanaduspensioni ea saabudes. Varem ei saa II sambast raha tarbima hakata ka juhul kui teiste seaduste järgi on tekkinud õigus näiteks eripensionile, töövõimetuspensionile vms.

Oluline on teada, et alustades II sambast väljamakseid, jätkuvad sissemaksed kuni väljamaksete avalduse esitamise kalendriaasta lõpuni. Seejärel maksed peatuvad ning neid enam taastada ei saa. Peale väljamaksete alustamist laekuv raha liidetakse valitud väljamakse lahendusele ning kogu summa suhtes kehtivad eelpool toodud reeglid.

Hea on teada ka seda, et saades väljamakseid fondipensioni alusel, on inimesel endiselt õigus pensionifondide vahetamiseks ja see on tasuta (ei uus ega vana pensionifond ei tohi võtta teenustasu).

NB! II pensionisamba väljamaksed maksustatakse tulumaksuga. Väljamakseid tehes kontrollitakse, kas inimesel on tulumaksuvaba määr kasutamata. Tulumaksuvaba määra või selle kasutamata osa ulatuses pensionilt tulumaksu maha ei võeta. Ülejäänud osa maksutakse kehtiva tulumaksumääraga ning võetakse väljamakselt maha enne inimese pangakontole kandmist.

Väljamaksete kohta detailne info on saadaval www.pensionikeskus.ee