Rasmus Pikkani | Foto: Allan Leppikson

Rasmus Pikkani | Foto: Allan Leppikson

Pikkani on otsekohene ja ütleb selgelt: “Kõige suurem vaenlane inimese säästudele on inimene ise ja seetõttu peab inimesi - kaasa arvatud mind ennast – oma raha eest kaitsma."

"See on tore tunne, kui sul on hinge taga rohkem, kui mõne kuuga ära võiks kuluda. Aga selliseid inimesi on vähe, keda säästmine iseenesest motiveerib. Meie ühiskonnas on see mõtteviis, et kuidagi saab ikka hakkama või et miks säästa, kui kõik võib muutuda? Reaalsus on see, et rahvastiku vananemine ja meid ümbritsev maailm jätab vähe ruumi usule, et keegi teine pensionipõlves meile harjumuspärase äraelamise garanteerib. Kuivad numbrid viitavad pigem olukorrale, kus vaid riigile lootvad tulevikupensionärid elavad suhteliselt kehvemas olukorras tänastest pensionäridest,“ on Pikkani veendunud.  

Pikkani on oma karjääri jooksul palju näinud, kuidas inimestel on sügav usk oma ratsionaalsesse käitumisse, mis tihti reaalsusele ei vasta. Mõtteviis, et ühel päeval on mu jooksvad tulud suuremad kui täna ja siis alustan päriselt säästmist, ei vasta enamjaolt tõele, sest kulud kasvavad tavaliselt koos inimeste tulude ootustega ja pingutustevabaks säästmiseks reserve ei jää.

Seega on finantstagavarade loomisel esimene samm alati see, kuidas säästud leida ja alles pärast seda saab investeerimise peale mõelda ning see esimene samm on alati keerulisem, on Pikkani kindel. Samas mõistab ta täiesti, et ükskõik mida ta pensionisüsteemi kohta ütleb - alati võidakse arvata, et sul on oma nahk mängus ja sellepärast räägid nii. „See on nagu aktsiisidega või mis iganes muu poliitilise teemaga - kui räägib näiteks alkoholitootja, ega siis neid ei usuta kuna esirinnas, enne sisulist mõtet, kumab alati ärihuvi. Samas on alati parem kuulata neid, kes valdkonnaga kursis on kuna nad elavad pidevalt konkreetse teema sees. Seega võtan ma julguse ja ütlen taas, et adekvaatsete pensionisäästude kogumine on ennekõike iga isiku enda vastutus. Kõige lihtsam ja tõhusam viis säästa on läbi pideva regulaarse kogumise ja investeerimise ehk siis kindlal palgapäeva-lähedasel kuupäeval panna kindel summa kindlasse skeemi – sõltumata väljas valitsevast ilmast või meeleolust. Kolmanda pensionisamba süsteem annab sellele tegevusele kõrvale väga meeldiva maksumotivatsiooni.“

Pikkani räägib, et seda nõiduslikku rahapada, millest tulevasi pensioneid riigi poolt maksta, ei teki imeväel kusagilt. Tänases olukorras ei ole alternatiive sellele, et inimesed peavad ise personaalselt pensionipõlvega toime tulemiseks sääste koguma. Eestis on riik teise pensionisamba näol appi tulnud, aga sinna kogutavad summad on kaugel piisavast – iga inimene võib ümbriku tagaküljel kiirelt need arvutused ära teha.

„Kui eeldada ülioptimistlikult, et kogutud säästud kasvavad samas tempos üldise elatustasemega ehk keskmise palgaga ja sama keskmise palgaga liigub üle elutsükli kaasa ka konkreetse isiku tulu, siis võib suhteliselt väikese vea hinnaga kõik kasvud arvutustest välja taandada. Ehk kui inimene kogub 40. aasta jooksul 6% palgast ja pärast kulutab seda 20 aastat, siis see sääst annab talle pensionilisaks 12% viimasest palgast. Kuna esimesse sambasse koguneb otse väljajagamiseks tulevikus tänasest oluliselt vähem, siis mõttemänguks võib keskmise palga teenija võtta tänase keskmise pensioni ja lisada sellele 10-12% keskmisest palgast ja küsida, kas see on talle piisav? Kui ei ole, siis lootus, et selle vahe arvutustulemuse ja ootuse vahel katab keegi teine, on selgelt naiivne,“ on Pikkani konkreetne.

Kui värske Luminori Baltikumi pensioni üksuse juht räägib, siis kostuvad õ-tähtede asemel kõrvu Saaremaa päritolule viitavad ö-tähed. “Selle õ-tähega on mul, jah natuke kehvasti – olen oma Saaremaa päritolu väljapaistmisega leppinud ja mul on isegi hea meel, et pealinnas elades pole see kõnepruugist välja kulunud. ”

Kui Rasmus veel Saaremaa Ühisgümnaasiumis käis, tundis ta suurt huvi hoopis IT valdkonna vastu. “Kirjutasin kooli vaheaegadel avutiprogramme, aga see oli aeg, kus IT oli tänasest palju kitsam mõiste  - isegi internetti eriti polnud ja kui õnnestus kellelegi e-kiri saata, siis oli see juba suur asi. Kui ma gümnaasiumi lõpetasin, mõtlesin korra täitsa tõsiselt, et läheks IT-d õppima, aga lõpuks langes valik ikkagi äriõpingute kasuks.  Lõpetasin EBS-i ja hiljem magistirina Tartus majandusteaduskonna. Nüüd saan oma IT huvi lapsi juhendades realiseerida - käin koos nendega näiteks Robotexil võistlemas, olen nõu ja jõuga abiks, kui on vaja legodest roboteid ehitada – autonoomsed LEGO robotid on suurepärane platvorm, millel viiakse kokku tehniline disain ja IT. Viimane kord proovisime juba kolme-kilogrammist sumorobotit ehitada,” on Pikkani rõõmus, et oma hobiga tegeleda saab.

Eelmisel jaanipäeval pani Pikkanite pere puhkuse ja robotid kokku ning üheskoos käidi  Küprosel vaatamas ühte Eesti paljudest ekspordiartiklitest - Küprose Robotexi. „Noorema poja LEGO sumorobotil õnnestus ära võita nii oma vanuseklass kui ka vanuseklasside vaheline best-of-the-best,“ on isa uhke.

Mehe esimene töökoht Eesti Pangas tuli üsna ootamatult. Oli tõenäoliselt aasta 1996 kui Hardo Pajula ökonomeetria kursust alustas EBS-is suur aulatäis tudengeid. Lõpetas selle aine vist vaid 8 ja Rasmus oli nende hulgas. Kui Eesti Pangas töövestlusel selgus, et ta kursuse lõpuni suutis teha, võeti ta pärast üsna lühikest vestlust majandusuuringute osakonda tööle. „Kuna tegelesin seal monetaarsektori analüüsiga, siis juba Keskpangast vaatasid igast nurgast vastu finantsturud, sealt edasi kutsuti mind Sampo Panka finantsturgude analüütikuks, kus esimeseks tööks oli igahommikune finantsturgude ülevaate kokkupanemine. Siis tuli juba Swedbanki fondijuhi amet ja sealt edasi portfellihalduse ning hiljem laiemalt säästu, investeerimis- ja kindlustustoodete pakkumiste juhi positsioon.“

Luminoris on Pikkani samuti tegelenud laiemalt investeerimis- ja kindlustustoodete pakkumise arenduse ja distributsiooniga ning erinevas vormis üle-Baltilisi organisatsioone üles ehitanud aastast 2009. Viimase kümne aasta jooksul on ühte potti kogunenud palju kogemusi. “Luminori lugu võlub mind – ehitada midagi ümber, ehitada tuleviku jaoks ja ehitada midagi teistmoodi. Baltikumi pensioniettevõtete strateegiline juhtimine annab võimaluse seda lugu edasi ehitada.“

Pikkani arvab, et ei tasu ennast piiritleda sellega, kuidas asju on tehtud, vaid tuleb vaadata olukordi uuesti ja värske pilguga. „See on ka põhjus, miks ma selles pangas praegu olen – siin saan seda teha. Oleme heas positsioonis – meil on võimalus üles ehitada üks pank üle Läti, Leedu ja Eesti. Meil on kogemus kolmest erinevast riigist ja nii oleme parimaid praktikaid arvestades uue süsteemi kokku pannud. Me ei halda enam viite või kuute eraldi funktsioneerivat panka vaid ehitame üles tehniliselt ühe. Klientide jaoks saame kindlasti lubada paremat ja tõhusamat panka. Ühte panka üleval pidades hoiame me kindlasti kulusid kokku. Kokkuhoid võib küll hirmsalt kõlada, aga ma näen juba praegu, kuidas mõttetuid kulusid vältides saab tõsta pakutava kvaliteeti.“

Oma tugevuseks peab Pikkani omadust väga keerulisi asju lihtsaks vormida. “Kui on 10 teineteisest sõltuvat otsust, siis usun, et ma ma oskan need suhteliselt kiiresti lihtsamaks tükeldada. Me oleme täna kolmes riigis ja kindlasti saab varasid juhtida tõhusamalt tehes selliseid otsuseid, mis süsteeme efektiivsemaks muudavad.”

Pikkani tõdeb, et globaalne seis majanduses on hetkel päris keeruline ning kui proovida kõigile valitsevatele ebamäärasustele korraga mõelda, on depressiivne pilt kerge kujunema. Viimase finantskriisi loodud avaliku sektori võlg pole kuhugi kadunud; üks globaalne supervõim teeb presidendi kaudu ennast taas „suureks“ trampides hoolimatult seni ühiselt saavutatud globaalse majandussüsteemi viljadel; üks sügavas segaduses EL-i liige proovib liidust lahkuda aru saamata, miks ta seda teeb ja mis on tagajärjed nii talle kui teistele, teadmata kuidas lahkumine korraldada … ja kas see üldse õnnestub. Kogu selle ebamäärasuse keskel on finantsvara juhtimine keeruline kunst.

Samas – kui ajalugu veidi tagasi kerida, siis ega finantsturgudel toimuv pole kunagi väga etteennustatav olnud.

Seega tuleb varasid hajutada. Teisalt on see just see väljakutse, mis mind käima tõmbab. Ilu on selles, et inimkond on leidlik, saadakse hakkama, kuigi kohati on väga valus.

Pikkani tõdeb, et hektilistel aegadel on hea meeles pidada, mis on need kõige suuremad investeeringud inimese elu jooksul. “Olen veendunud, et selleks hetkeks kui pensionile lähed, peaks lisaks kogutud pensionisäästudele sinu elukoht sulle kuuluma. Ma olen ise varasemalt üsna halb säästja olnud, olen seda õppinud läbi harjutamise ja siis kui pere tekkis. Lisaks pikaajalisele plaanile peab igaühel kindlasti olema mingi puhver selleks ajaks, kui tuludega ootamatult midagi juhtub või kui tekib ootamatuid kulutusi. See võiks olla nii, aga kahjuks statistika väidab, et reaalsus on midagi muud. Eks me kõik ole inimesed ja elame tänases päevas ning raske vaevaga kogutud puhver võtab tihti meie mõtetes sujuvalt hoopis uue näo ja hakkab selle näoga ka meiega läbirääkimisi pidama – olgu selleks näoks kas kalastuspaat, suvemaja, uuem auto või puhkusereis. Kurb reaalsus on aga see, et kui vestlus kujuneb liiga tihti edukaks, siis seda puhvrit meil peagi enam pole.”

Pikkani ise pidas mõned aastad tagasi „vestlusi oma säästudega“, millest üks võttis mootorpaadi näo – sellise kuhu ka mõlema poisiga vabalt kalastades tegutsema mahutakse. Täna on see mootorpaat suurema osa aastas Emajõe ääres, kuid vanaisa ja isaga merest kala püüdma harjununa on jõgi ja Peipsi midagi sellist, millega mees pole ühte keelt seni leidnud.

„Isegi lootust andvaid hetke on olnud hõredalt. Parimad kalapüügid on ikka seni Saaremaalt tuttavatest mere lahesoppidest. Ja eelmine aasta oli Saaremaal vist vähemalt viimase kümne aasta parim – õnneks olid väga mitmel eriti edukal käigul ka poisid kaasas. Eelmisel aastal proovisime tuulehaugi spinningupüüki – seda polnud me varem teinud. Kuidagi oli see sport meie pere haugijahile keskendunud kalastusharjumustest mööda läinud – aken selleks spordiks on kalendris kevadeti küll lühike, aga kogemus võrreldes muu püügiga väga eriline,“ on Rasmusel hea meel, et kalapüük peretraditsioonidest täitsa kadunud õnneks pole.  
 
Rasmus lisab, et kalapüügiga on nagu paljude muude asjadega – selleks, et kala saada, tuleb ennekõike kalal käia ja selleks kipub alati aega liiga vähe olema. „Aga kui kevadel meri spinninguloopijatele lahti tehakse, siis tekivad minu töökalendrisse ikka ja alati mitmed pikemad nädalavahetuse augud sisse.“