Anton Skvortsov, Luminori investeerimis- ja riskianalüüsi tiimijuht

Anton Skvortsov, Luminori investeerimis- ja riskianalüüsi tiimijuht

Luminori investeerimisplatvormi statistika kohasel pani märtsikuine turgude järsk langus mõne investori väärtpabereid müüma, samas kui teised kasutasid aktiivselt võimalust neid oma portfellidesse odavamalt juurde osta. Aprilli alguse seisuga olid kasumis 82 protsenti platvormi investoritest.

Baltikumi investorid ostsid märtsis Luminor Investor platvormi kaudu peamiselt USA tehnoloogiagigandi Apple’i aktsiaid. Kokku osteti Apple’i aktsiaid 2,4 miljoni euro eest. Teisest küljest oli see ka üks enimmüüdumaid aktsiaid, millega tehti müügitehinguid kokku 2,5 miljoni euro eest. Kolme suurima ostumahuga väärtpaberite hulka kuulusid ka Saksamaa panga Commerzbanki ning USA tark- ja riistvaratootja Microsofti aktsiad. Investorid ostsid neid kokku vastavalt 440 000 ja 434 000 euro eest.
 
Luminori investeerimis- ja riskianalüüsi tiimijuht Anton Skvortsovi sõnul nähtub statistikast, et mõni investor sattus märtsis rekordsuurte aktsiahindade kõikumiste tõttu paanikasse ning otsustas oma väärtpabereid iga hinna eest müüma hakata. „Teisalt andis see periood ülejäänud investoritele võimaluse osta kahanenud väärtusega väärtpabereid. Kuna paljude investorite otsused põhinesid emotsioonidest, siis innustas see tehnilise analüüsi armastajad aktiivselt kauplema, sest suured päevasisesed hinnaliikumised annavad võimaluse erakordsete kasumite teenimiseks,“ lisas ta.
 
Skvortsov tõdes, et olukord, kus aktsiahindade päevase ühes või teises suunas kõikumise protsent on kahekohaline, annab see hea võimaluse teenida vähese ajaga üpris suurt tulu, kuid sellise kauplemisviisi risk on samuti väga suur. „Teisalt andis kujunenud olukord võimaluse ka pikaajalistele investoritele, kes kasutasid niinimetatud ostmise ja hoidmise strateegiat ning täitsid aktiivselt oma investeerimisportfelle. Märts andis hea võimaluse osta odavnenud aktsiaid ja oodata nende väärtuse edaspidist kasvu,“ rääkis Skvortsov.
 
Kui jätta kõrvale tehingute väärtus ning vaadata ostutehingute arvu, siis selle poolest oli märtsis Luminor Investori platvormi aktsiate esiviisiku tipus Commerzbanki aktsiad. Commerzbanki järel olid kõige populaarsemad Saksamaa autotootja Daimleri, USA teleringhäälinguplatvormi Roku, Apple'i ja Microsofti aktsiad.
 
Börsil kaubeldavatest fondidest huvitas märtsis investoreid kõige rohkem iShares Core MSCI World UCITS, mis järgib indeksit MSCI World Index ning mille tehingute maht oli üle miljoni euro. iShares Core S&P 500 UCITS, mis järgib USA aktsiaturuindeksit S&P 500, oli eelmisel kuul börsil kaubeldavate fondide seas 933 000 euro suuruse tehingute mahuga teisel kohal. iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS, mis järgib arenevate riikide aktsiaindeksit MSCI Emerging Markets Investable Market Index, oli märtsis samuti kolme populaarseima börsil kaubeldava fondi seas.
 
Erainvestorid hoidusid märtsis turgude kõikumise tõttu võlakirjadega kauplemast. Võlakirjatehingute arv oli minimaalne.
 
Luminor Investor koondab endas üle 1000 erainvestori ja 100 miljoni euro väärtuses hallatavat vara. Platvorm võimaldab jaeinvestoritel investeerida rohkem kui 14 500 lihtfinantsinstrumenti, sealhulgas aktsiatesse, võlakirjadesse, börsil kaubeldavatesse fondidesse ja avatud investeerimisfondidesse.