Luminor astus 14. septembril sammu tulevikupanganduse poole, tehes oma avatud panganduse Fallback-lahenduse kättesaadavaks teistele litsentseeritud ettevõtetele.

See oli ühtlasi tähtaeg Euroopa uue makseteenuste direktiivi (PSD2) rakendamiseks, mille eesmärk on avada rahateenused sõltumatutele arendajatele ja tõsta rahandussektori uuendamise tempot.

Nüüdsest saavad teised makseteenuste osutajad (näiteks pangad ja muud registreeritud ja litsentseeritud ettevõtted) integreerida oma veebi-või mobiililahendustesse võimaluse näidata Luminori klientidele nende kontoinfot ja teha makseid Luminori kontodelt.

Kui see võimalus on tehniliselt loodud, siis selle kasutamine on Luminori klientidele vabatahtlik. Klient peab ise teise makseteenuste osutaja juures protsessi algatama ning soovitud tegevuseks nõusoleku andma (näiteks ID-kaardi, Mobiil-ID või muu autentimisvahendiga).

Kui klient ei soovi seda võimalust kasutada, siis Luminor ei saa seda klienti puudutavat infot teiste makseteenuste osutajatega jagada.

Juhul, kui Luminori klient soovib kasutada teise makseteenuste osutaja poolt arendatud lahendust ja autoriseerib soovitud tegevuse (kontoinfo päringu või makse tegemise), siis Luminor jagab soovitud infot ka selle teenusepakkujaga, kellest saab andmekaitseseaduse (GDPR) mõistes andmete töötleja.

Luminor ei saa piirata teiste makseteenuste osutajate õigusi, seega ainult klient ise saab ka lõpetada vastava teenuse kasutamise teise makseteenuse osutaja juures.

„Meie strateegia üks nurgakivi on püüe saada rahandusteenuste ja muude teenuste ökosüsteemi sidujaks ning luua seeläbi klientidele konkurentsivõimelisi pakkumisi. Usume, et koostöö partneritega ja avatud panganduse rakendusliidesed (API-d) aitavad meil pakkuda klientidele märkimisväärset lisaväärtust. Astume selles suunas esimese sammu oma praeguse Fallback-lahendusega, mis võimaldab arendajatel kontoteabe ja makse algatamise API-de baasil ehitada uuenduslikke lahendusi,“ sõnas Luminori igapäevapanganduse juht Jevgenijs Kazanins.

„Järgmise arendusena plaanime välja tuua komplekti täisfunktsionaalseid avatud panganduse rakendusliideseid, mis põhinevad Berlin Groupi standarditel ja milles on kokku leppinud Euroopa erinevad rahandusasutused. Täisfunktsionaalsed API-d pakuvad arendajatele veel rohkem võimalusi Luminori teenusevaliku täiendamiseks ning muudavad teenused ka stabiilsemaks.“

Lisateavet Luminori Fallback-lahenduse ja tulevaste API-de kohta saavad arendajad Luminori arendajate portaalist: developer.luminoropenbanking.com.

Juba varasemast pakume seal ka Sandbox-lahendust, võimalust tutvuda tulevaste API-de tehniliste tingimustega ning nüüd saada täpsemat teavet Fallback-lahenduse kasutamise kohta.