Anton Skvortsov, Luminori Baltikumi investeerimisnõustamise juht

Anton Skvortsov, Luminori Baltikumi investeerimisnõustamise juht

Maailma aktsiaturgudel on jätkuvalt tajuda närvilisust, mis on peamiselt tingitud kaubandussõja varitsevast ohust. Samas on ees ootamas sündmusi, mis võiks olukorrale leevendust tooma. Positiivseid märke saab välja lugeda ka investorite meeleolust aktsiahindade liikumisega seoses.

USA ja muu maailma vahel kehtestatavate tollitariifide tegelikku mõju maailma majandusele on täna keeruline hinnata. Kindlasti põhjustab selline poliitiline kemplemine investoritele lisapingeid ja süvendab nende ebakindlust, mis omakorda tekitab aktsiaturgudel närvilist õhkkonda. Samas, kui analüüsida tariifidega kaasnevat mõju maailma majandusele üldiselt, siis võib arvata, et üleilmset majanduskasvu see ei peata.

Kõige mustema stsenaariumi realiseerumisel satub tariifide alla kuni 800 miljardi USA dollari väärtuses Ühendriikide importkaupa. See tooks kindlasti kättemaksuks kaasa sarnaste tariifide kehtestamise ka USA vastu. WTO statistika järgi ületas maailma eksportmaht 2017. aastal kokku 17 triljoni USA dollari piiri. Sellest tulenevalt võib arvestada, et tariife puudutav osa on maailma kogu ekspordimahuga võrreldes siiski piisavalt väike, et tõelist ohtu kujutada.

Üks oluline tegur, mille investorid kipuvad ära unustama, on novembri alguses Ühendriikides toimuvad vahevalimised, millel võib olla aktsiaturgude arengule märkimisväärne mõju. Nimelt, aktsiaturg on sisemajanduse kõrval üks olulisimaid näitajaid, mida USA valijaskond poliitiliste parteide hindamiseks kasutab. See tähendab, et USA aktsiate korrektsiooni venimine ajas ei ole USA president Donald Trumpi jaoks enne vahevalimisi sugugi vastuvõetav. Sellest tulenevalt on  lootus, et agressiivne retoorika rahuneb suvel maha. Kui nii läheb, siis võib see olla ideaalne globaalsete aktsiate tõusu katalüsaatoriks, kuna sellega ei osata praegu arvestada ning peamiselt käib valmistumine halvimaks.

Hiljuti avaldati Ameerika Investorite Liidu uuring, mille kohaselt valitseb hetkel investorite seas viie aasta suurim kaldumine hinnalanguse ootuse suunas. Hinnatõusu ootus on vastavalt kukkunud 28,4% peale ja hinnalanguse ootus jõudnud 40,8% peale. Liikumised on olnud üsna äärmuslikud, kuid mis on selle puhul huvitav, on see, et need osutuvad tavaliselt headeks kontraindikaatoriteks. See tähendab, et üleliigselt negatiivsele meeleolule järgneb tavaliselt aktsiahindade tõus. Elame-näeme.

Kuigi ebakindlus teeb ettevaatlikuks, pole siiski näha selgeid märke pullituru lõppemisest. Praegune keskmine ACWI indeksi kuine muutus (2,3%) on jätkuvalt madalam kui ajalooline keskmine (veidi üle 3%). Lisaks peaks ettevõtete kasumid 2018. aasta teises kvartalis tugevalt kasvama, mis on globaalsete aktsiate üheks oluliseks kasvuveduriks.
 
Loe lähemalt Luminori finantsturgude ülevaatest

Anton Skvortsov
Luminori Baltikumi investeerimisnõustamise juht