Anton Skvortsov

Anton Skvortsov

Oktoobrikuine kõikumine finantsturgudel lükkas maailma aktsiahinnad tasemele, mida nähti viimati aasta alguses. Kui hinnalangus jätkub, näeme esimest korda pärast seitset aastat olukorda, kus maailma aktsiate tulemused jäävad aasta lõikes negatiivseks. Pikaajalisi järeldusi oleks sellest siiski liialt ennatlik teha.

Oktoobrikuise korrektsiooni järel on erinevate riikide aktsiaid hõlmav All Country World Index (ACWI) suutnud säilitada kogu aasta vaates 0,1 protsendilise kasvu. Selle taustal tasub siiski rõhutada, et oma rekordtasemest on ACWI vaid veidi üle viie protsendi madalam.

Murettekitav on aga hoopis see, et üha enam investoreid arvab, et pikaajaline tõusutrend võib olla sellega peatunud. Selleks annab investoritele põhjust aktsiate hetkehind, mis on langenud alla pikaajalisi trende ennustava indeksi hinna 200-päevase liikuva keskmise. Kui vaadata ACWI ajaloolisi andmeid, siis investorite kiired järeldused võivad olla ennatlikud. Alates 2000. aastast on indeks oma 200-päevasest liikuvast keskmisest koguni 121 korda üles- või allapoole liikunud. Samas osutus signaal neist 67% juhtudest valeks ja trend ei pöördunud. Seega teeb valede signaalide suur osakaal sellest pigem mitteusaldusväärse näitaja.

Kui otsida praeguse turulanguse tegelikke põhjusi, siis majanduspoliitika suurenenud ebakindlus tundub selleks olevat kõige sobivam. USA ja Hiina vahelised kaubandussõjalised probleemid, USA vahevalimised, intressitasemete võimalik tõus, Itaalia võlakriis ja Brexiti lähenev tähtaeg on kõik ebakindlust suurendanud. Suurem volatiilsus ei järgnenud kohe, vaid kasvav surve pidi varem või hiljem väljapääsu leidma ja oktoobris see juhtuski.

Investorite sedavõrd äärmuslikult negatiivne tunne on tavaliselt aga äraspidine näitaja ja viitab sellele, et hinnad võivad mõne aja pärast taastuda. Tänavuse aasta kolmanda kvartali kasumite jätkuv aruandehooaeg võib olla katalüsaator, mida on vaja investorite kindlustunde taastamiseks. USA ettevõtete kasum peaks ootuste kohaselt eelmise aastaga võrreldes kasvama rekordilise 27,1% võrra. Euroopas on pilt tagasihoidlikum ja ettevõtete kasum peaks ootuste kohaselt eelmise aastaga võrreldes kasvama 15,8% võrra.

Seega tundub oktoobrikuise ebastabiilsuse näol olevat tegemist tavalise korrektsiooniga, samas kui pikaajaline tõusutrend jääb muutumatuks. Veel tasakaalustavad võimalikud positiivsed arengud ka riske. Kui USA ja Hiina vahelistes kaubandusläbirääkimistes peaks tähenduslikke edusamme tehtama, siis võib turg uudistele väga positiivselt reageerida.

Loe lähemalt Luminori finantsturgude ülevaatest siit.

Anton Skvortsov
Luminori Baltikumi investeerimisnõustamise juht